صرفاً جهت الهام گرفتن

بازی بازیگری به نام شکیب شجره در سریال هیولا ساخته مهران مدیری، من رو جذب خودش کرد. با اینکه کل سریال رو ندیدم و خیلی علاقه ای هم نداشتم، اما قسمتی از این سریال رو در یکی از مهمونی ها به صورت کاملاً اتفاقی دیدم و از قضا در اون قسمت، شکیب شجره بخش کوتاهی رو بازی کرد.

همون بخش کوتاه رو چندین بار دیدم. با سختی زیاد تونستم اسم بازیگر نقش “داود بیزاکودیل” رو پیدا کنم، انگار که اولین باری بود که بازی میکرد. اما واقعاً لذت بخش بود تماشای سکانس های این بازیگر.

در اینستاگرام صفحه ی شکیب شجره رو فالو کردم و دیروز پستی منتشر شد، بابت این که امروز مهمان برنامه دورهمی بود.

با اینکه بیننده ی دورهمی هم نیستم، اما اومدم این قسمت رو دیدم.

بخشهایی از این مصاحبه من رو به وجد آوورد.

اولین بخش رابطه ی شکیب شجره با شغلش، یعنی بازیگری، بود:

برای انجام بعضی از کارها نیاز داریم که تلاش کنیم و اراده به خرج بدیم، طبیعیه که بعد از یک مدتی نیاز به استراحت داشته باشیم. اما بعضی از کارها، مثه نفس کشیدن، به تلاش آگاهانه و اراده نیاز نداره و رابطه ی من با بازیگری مثه رابطه ی من با نفس کشیدنه.

همین جمله باعث شد که شاخکام برای حرفهای بعدی این شخص بیشتر شه.

بخش بعدی مربوط میشد به تمریناتی که هر روز در مورد بازیگری انجام میده.

اعتقادم این هست که باید خودم رو آماده نگه دارم و تمریناتی رو در روتین زندگیم قرار بدم.

اما داستان به این جمله ختم نمیشه. به مسیری که شکیب شجره به این جمله رسیده برمیگرده.

در تمریناتی که از اساتیدم توصیه میشد، سوالاتی همیشه به ذهنم خطور میکرد، که بیشتر مربوط میشد به فلسفه و ماهیت تمریناتی بود که به همه بازیگرها توصیه میشد. اما من مسیری رو شروع کردم که بتونم با مطالعه و تحقیق پاسخ سوالاتم رو پیدا کنم. و همین موضوع و روند مطالعاتی رو هنوز هم دنبال میکنم و این تمریناتی که این روزها انجام میدم، نتیجه تحقیقاتم هست.

واقعاً بهش قبطه حوردم، خیلی خوبه که انقدر آدم به سوالاتی که به ذهنش میرسه، بها بده و برای پیدا کردن پاسخ، شروع کنه به زحمت کشیدن. و سالهای سال، تلاش کنه و تلاش کنه.

پیدا کردن تمریناتی که باعث شه ورزیدگی و آمادگی شما، در شغلتون بیشتر بشه، خیلی قدم مهمیه و دست کمی از انجام اون تمرینات نداره، به نظرم یکی از دست اندازهایی که هر روز باید بهش فکر کرد، دست اندازی به نام بی تمرینی، این بی تمرینی باید بیشتر از بی ن.ام.وسی ما رو ناراحت بکنه.  این هست که ما تمرین واضح و شفاف و هدفمند نداریم که بتونیم ادعا کنیم که با انجام هر روز، هر روزشون بتونیم سرعت و کیفیتمون در شغلمون افزایش بدیم.

خیلی دوست دارم روزی برسه که بتونم داشتن چندین تمرین در زمینه شغلم رو در همین وبلاگ معرفی کنم.