صرفاً جهت به روزرسانی

دیروز کتاب پنجمین فرمان از پیتر سنگه رو خریداری کردم و امروز در مسیر اومدنم به محل کار در اتوبوس داشتم مرور میکردم فصل اول کتاب رو. در مورد برداشت اولیه و خیلی خیلی ابتداییم دوست دارم بنویسم اما قبلش باید داستان آشناییم با این کتاب رو تعریف کنم.

من درس مدل ذهنی در سایت متمم رو شروع کردم به مطالعه و قدم هایی که اینجا مینویسم معادل یک درس در متمم هست، در واقع اینجا زمین تمرین من شده، میرم متمم از مربی برنامه میگیرم و میام اینجا تمرین ها رو انجام میدم. در ابتدای هر درس در متمم ما مسیر یادگیری اون درس رو میبینیم که ترتیب پیشنهادی مطالعه گفته شده و منابع مورد استفاده و همچنین منابعی برای مطالعه بیشتر در اختیار قرار داده شده.

من قبلاً درس مهارت یادگیری رو خوندم و یک منبع هم از منابع ذکر شده در مسیر یادگیری درس مهارت یادگیری انتخاب کردم و به شدت لذت بردم و حال کردم. همون فرمون رو برای مدل ذهنی شروع کردم، منتهای مراتب قدرتمندتر. یعنی الان هر تمرینی از درس رو تلاش میکنم با دقت حل کنم، اینجا برای خودم چیزهایی که از اون درس یادگرفتم رو بازگو میکنم و مثالهایی که به ذهنم میرسه رو مینویسم که این کارها رو برای مهارت یادگیری انجام نداده بودم، اما کتاب “LEARNING HOW TO LEARN” رو از اونجا یادگار دارم و مطالعه کردم.

خیلی به نفعم شدم که اون کتاب رو در مورد یادگیری و مهارت یادگیری خوندم، الان هم میخوام که به نفعم شه برای همین کتاب پنجمین فرمان رو شروع کردم و دوست دارم که مطلابش رو هر روز اینجا مرور کنم و تلاش کنم تا اون مطالب در ذهنم تثبیت شه.

فک میکنم که یکی از علتهایی که اینروزها در متمم فعال تر شدم، اینه که دارم بهتر فکر میکنم نسبت به گذشته، یعنی دارم از ابزار نوشتن استفاده میکنم برای بهتر فکر کردن، خیلیا سمت دفترخاطرات میرن، که من هم به مدت دوسال این کار رو میکردم، اما دفتر خاطرات به اندازه اینجا اثر بخش نیست، چون اونو کسی قرار نیست ببینیه و ممکنه که حرفهای تکراری زیادی در بین روزها تکرار شه، اما اینجا نمیشه همچین کاری کرد.

یکی دیگه از علتها اینه، من چندین سال هست که به صورت منظم دارم به وبلاگ روزنوشته های محمدرضا شعبانعلی سر میزنم، اونجا پُستی وجود داره به نام “وبلاگ دوستان من” که لیستی از متممی هایی است که برای خودشون وبلاگ دارن و وبلاگ نویسی میکنن، من دونه دونه ی اونها رو سر زدم و هر چند وقت یه بار به اونجا سر میزنم تا وبلاگ نویسهایی که هر روز مینویسند رو پیدا کنم و در اپلیکیشن “inoreader” وبلاگشون رو اضافه کنم تا هر شب قبل از خواب با مطالب اونها بخوابم، این کار هم تاثیر زیادی روی من گذاشته.

دیگه همین دیگه.