طراحی مسیر شغلی

اصل مطلب:

《 طراحان تلاش میکنن که مسائلی رو که باهاشون روبرو میشن رو از یک زاویه‌ی دیگه‌ای نگاه کنن. به این علت که به ندرت پیش میاد که مسائلی که باهاش روبرو میشیم، مسئله‌ی درستی باشه. مسئله‌ی درست، نیاز به مفهوم پردازی داره.

این کتاب حول و حوش، شغل و کار و بازار کار نوشته شده و تلاش بر این هست که مسائل سخت و بدی که باهاشون روبرو هستیم و از حضورشون در زندگیمون حتی خبر هم نداریم رو بررسی کنیم و که ما این طور مسائل رو “باورهای به دردنخور” نامگذاری کردیم.

باورهایی که به به سادگی میشه درست بونشون رو نقض کرد حتی در مورد غیر مفید بودنش و اینکه باعث و بانی نود درصد گیر کردن ما تو عسل، همین باورهای به درد نخوره.

باورهایی که در مورد شغلمون و زندگی شخصیمون داریم و دیگه به دردمون نمیخوره.

ما به شما راهی رو نشون میدیم که بتونید باورهای مفیدی رو جایگزین باورهای به درد نخورتون کنید و خلاصه اینکه باورهاتون رو به چالش بکشید.

در کل شستشوی چشمها و جور دِگر دیدن مسائل، مدل ذهنی ضروری‌ای است برای خوب بودن در حل مسائل زندگی و شغلمون.

یه اصطلاح قدیمی هست که میگه ” مسئله‌ای که خوب تعریف شه، نصف مسیر حل شدنش رو طی کرده” و “جور دِگر دیدن” باعث میشه که خیال آدم از بابت مسئله، فهم مسئله و تعریف صحیح و درست مسئله، راحت باشه.

و این درست تعریف کردن یک مسئله‌ی درست، منجر به راه حلهای خفنی میشه که ما در برابر چالش‌های شغلی و زندگیمون، خیلی بهشون نیاز داریم.

اگه پروسه‌ی طراحی رو به یک ماشین تشبیه کنیم، “جور دِگر دیدن” مثه بنزینه.》