معادله برنولی

تا حالا انقدر خوش‌شانس نبودم که به سراغ یادگیری موضوعی برم و چند ساعت بعد، بلد بودن اون موضوع به کارم بیاد و من رو از احساس شرمندگی بلد نبودن نکته، راحت کنه.

معادله برنولی، در زمان دانشجویی به گوشم خورده بود و احتمالاً در امتحان پایان‌ترم هم از این موضوع امتحان گرفته شده بود.

اما بعد از گذشت سه سال، خیلی چیز خاصی در خاطرم باقی نمونده بود. برای همین داخل یوتیوب این موضوع رو دنبال کردم.

ویدئوی خوبی هم پیدا کردم. در هفت ویدئوی کوتاه زیر و بم این معادله رو مرور کردم.

معادله برنولی در مورد رفتار سیال صحبت میکنه. رفتار سیال وقتی در یک مسیری شروع میکنه به حرکت کردن.

مثلاً فرض کنیم که ما سوار بر مولکول آب در داخل لوله هستیم. سرعتی داریم، ارتفاع مشخصی از سطح زمین داریم و فشار مشخصی رو به مولکول‌های مجاور وارد میکنیم.

مجموع ترمهایی که داخلش سرعت و ارتفاع و فشار دارند، در طول مسیر ما ثابت میمونه. یعنی در طول مسیر چه بالا بریم، چه پایین بیایم، چه سریع حرکت کنیم، چه آهسته، چه پر جنب و جوش و چه کم فشار، ما یک مجموع ثابتی از این سه بخش رو در کل مسیر تجربه میکنیم.

برای مثال، اگه با سرعت ثابت شروع کنیم به بالا رفتن، باید فشارمون کم شه. اگه بدون تغییر سرعت شروع کنیم به پایین رفتن، قطعاً فشارمون افزایش پیدا میکنه. در مورد پارامتر سرعت و اینکه چطور سرعت سیال داخل لوله ممکنه تغییر کنه، باید به این نکته اشاره کنیم که هر گاه سطح مقطع لوله افزایش پیدا کنه، سرعت سیال کم میشه، سرعت سیال که کم بشه، طبق قانون برنولی، فشار سیال شروع میکنه به زیاد شدن.

میخواین باغچه رو آب بدین و فشار آب کمه و آب به ته باغچه نمیرسه، با انگشت شصت، خروجی شلنگ رو فشار میدین و خلاصه راه خروج آب رو تنگ میکنید و آب با سرعت بیشتری به بیرون پرتاب میشه. به نظرم با کوچیک کردن سطح مقطع سیال، باعث میشیم که سرعت سیال بیشتر بشه و بر خلاف عرف رایج که میگن، آب با فشار میزنه بیرون، در واقع آب با سرعت بیشتری به بیرون میزنه و فشارش حتی از داخل شلنگ هم کمتر میشه و با محیط اطراف برابر میشه.

خلاصه که مثل زندگی الان که در حال TRADE OFF و بده و بستون هستیم، سیالات هم همین بده و بستون رو تجربه میکنن.