پروژه پایانی درس مدل ذهنی قسمت نهم

پیشنوشت: در قسمت قبل عدم رضایتی که از جلو نرفتن برنامه انجام پروژه و نبودن تمرین لازم رو بررسی کردیم.

امروز این مشکل رو حل کردم. یعنی یک چیزی مثل روتین، یا مثل یک لیست انجام کارهای روزانه طراحی کردم.

خب من از اینکه از تکنیک پومودورو رو برای انجام کارهای روزانه ام استفاده میکنم، به شدت راضی ام. و اینطور میتونم به اهمال کاریم غلبه کنم و همچنین تمرکزم حین انجام کارها بیشتر و بهتره.

بهترین نرم افزاری که هم تکنیک پومودور رو در خودش داره و هم تکنیک لیست کردن کارهای روزانه رو، “Focus To-do” هست که هم روی گوشیم نصب کردم و هم روی لپتاپ، کارهایی که هر روز میخوام رو لیست میکنم، حالا هر تعداد پومودوریی که لازم میدونم تا اون کار تموم شه رو انجام میدم و در نهایت گزینه اتمام اون کار رو فشار میدم.

من لازمه که هدفم رو یک بار دیگه مرور کنم، اینکه دوست داشتم بخش های مهم کتاب مایندست رو بفهمم. اما خب دایره لغاتم خیلی پاسخگو نیست. پس به دنبال پیدا کردن تمرینی بودم که ضمن مطالعه کتاب مایندست به من کمک کنه که دایره لغات و تسلط من به لغاتی که در بخشهای مهم کتاب مایندست هست رو بالا ببره.

از کتاب گابریل واینر کمک گرفتم و ابزارها و نرم افزارهایی کمک گرفتم که به من در به خاطر سپاری بهتر لغات کمک میکنه. به توصیه گابریل واینر دارم کتاب مایندست و به همراه نسخه صوتی مطالعه میکنم.

یک پومودور رو خرج مطالعه کتاب مایندست میکنم و بخشهای مهم رو علامت گذاری میکنم و از بخشهای علامت گذاری شده، کلمات و جملاتی که معنیشون رو نمیفهمم رو استخراج میکنم.

شروع میکنم برای کلمات و جملات استخراج شده، فلش کارت میسازم. تا جایی که هیچ کلمه ای باقی نمونه.

بعد از اتمام شروع میکنم به مرور این فلش کارت ها با کمک نرم افزار “anki” به اندازه یک یا دو پومودورو.

البته دقت میکنم که فلش کارت ها مطابق قوانینی که گابریل واینر گفته باشه و اینکه فلش کارت ساختن خیلی برای من لذت بخشه و به نظرم تلاش های قبلی من در زمینه یادگیری زبان به این علت بود که اصن با این بخش درگیر نمیشدم، یعنی از فلش کارت های آماده استفاده میکردم، اما الان خودم مطابق با نیاز و خواسته ی خودم دارم فلش کارت میسازم.

البته شب دراز است و قلندر بیدار، هنوز مونده تا من نتیجه بگیرم و هر وقت من تونستم بخشهای مهم کتاب مایندست رو بفهمم، میشه متوجه شد که این راهی که من شروع کردم، یه سرانجام خوبی داره.

اما در مورد سیستم های کنترل مدیریت متمم، چیزی که مطابق با دغدغه من باشه، پیدا نشد. شاید من درست نگشتم.