قانون پنج ساعت

یکی از مواردی که میدونیم اما کمتر وقت مبشه که بهش عمل کنیم، اختصاص دادن یک ساعت مشخصی در روز برای یادگیری هستش.

به این علت که چیزهای جدیدی دارند وارد زندگی ما میشن، که اگه حواسمون بهشون نباشه از کار بی کار میشیم. البته ورود این چیزها، شغلهای جدیدی بوجود میاره که نیاز هست خودمون رو وفق بدیم.

پس انگار به تعداد روزهای کاری در هر هفته، باید هر روز یک ساعت مطالعه داشته باشیم. تا بتونیم اندکی از غافله‌ی روزگار عقب نمونیم.

خب الان بهتره که به این فکر کنیم که این یک ساعت در روز رو چطور در زندگی این روزهامون پیدا کنیم. و اون یک ساعت رو به یادگیری در چه زمینه‌ای اختصاص بدیم.

روزها خیلی سرمون شلوغه، بعد از ساعت کاری، حال و حوصله نداریم، خسته‌ایم و دوست داریم که با دوستامون چت کنیم، تلویزیون ببینیم، سریال و فیلم تماشا کنیم.

پس تنها گزینه‌ای که باقی میمونه، ساعت ۶ صبح هستش. ۶ الی ۷ صبح. اما روزاای پنج‌شنبه و جمعه، ۶ صبح بلند شدن، خیلی کار سختیه. پس بهاره که در روزهایی که سر کار میریم، ساعت ۶ بلند شیم.

اینطور میتونیم در هفته، پنج ساعت برای یادگیری اختصاص بدیم. قانون پنج ساعت.

شاید اگه این یک ساعت رو صرف محل کارمون میکردیم در کوتاه مدت فرد مفیدی به نظر میرسیدیم اما قطعاً یادگیری در بدند مدت اثرات خودش رو نشون میده.

حالا این پنج ساعت رو به چه زمینه‌هایی میشه اختصاص داد؟

  1. یادگرفتن بیشتر در مواردی که در محل کارمون باهاشون برخورد داریم.  مثلاً برای من فهم فرآیندهای شیمیایی و نحوه‌ی کارکرد تجهیزات فرآیندی و راه‌اندازی و بهره‌برداری از واحدهای شیمیایی، در این دسته قرار میگیره.
  2. یادگیری مهارتهایی که در هر زمینه‌ی شغلی دانستنشون واجبه، مثل ارتباطات، مثل مهارت مذاکره، حل مسئله، سخنرانی، …

بهتر هست که در شروع کار قدمهای کوچکی رو برداریم. مثلاً میتونیم در آغاز، در هفته‌های اول بنشینیم و فهرستی از مواردی که باید بلد باشیم رو تهیه کنیم. مثل فهرست کتاب، فصلهای اصلی رو به همراه زیرفصلهای هر فصل استخراج کنیم. و پس از اتمام این فهرست بهتره که ساعات بعدی رو اختصاص بدیم به نوشتن چهارصد کلمه در اون زیر شاخه.

یا مثلاً میتونیم برای اینکه کل فهرست رو یک بار مرور کرده باشیم و یه سنسی نسبت به کل قضیه در شروع کار داشته باشیم میتونیم ۴ دقیقه رو صرف جستجو و یلدگیری و مطالعه و دیدن ویدئو در اون زیرشاخه کنیم و ۲۰ دقیقه آخر مواردی که یادگرفتیم رو ریکال کنیم. تینکه در ۴۰ دقیقه قبل، چه چیزی یاد گرفتم، یا پاسخ چه سوال و ابهامی رو استخراج کردم. یک گزارشی تهیه میشه از چهل دقیقه قبل و در اون زیر شاخه نوشته میشه.

خیلی قرار نیست چیز خفنی در بیاد، یعنی حشاسیت روی خفن بودن نباید داشته باشیم و یادمون باشه که انجام دادن کار از خوب انجام دادنش مهم‌تره.

پینوشت: منبع این صحبتها مربوط میشه به شخصی به نام توماس فرانکلی که بلاگر در یوتیوب هست و شما با سرچ کردت “five hour rule” به ایشون میرسید.